Bylinky, to je, oč tu běží. Jsou krásné, jsou léčivé a jsou všude kolem nás.
Linoryt je celkem mladá grafická technika tisku z výšky, která nahradila starší dřevořez či dřevoryt.
Lino jako takové vzniklo v Anglii v roce 1863. Jehož funkcí byl zpočátku průmyslový tisk tapet. Ve volné tvorbě jej poprvé použili umělci se spolku Die Brücke.
Ze starého kontinentu se velmi rychle rozšířil i do USA, kde tento druh grafiky aplikoval český grafik, ilustrátor, malíř a typograf Vojtěch Preissig, který měl svou první výstavu v roce 1911 v New Yorku.
Nejvýznamnější díla vznikala z rukou německý expresionistů, ale i u nás byl oblíbený mezi umělci, zejména pak u Josefa Čapka. Ten s ním pracoval při knižních ilustracích již v době první světové války.
Mezi světovými válkami se skvěle uplatnil ve výrobě propagačních letáků a plakátů.
Po druhé světové válce se barevnému linoryt také věnoval např. Henri Matisse, Maurice de Vlaminck nebo Pablo Picasso.
Protože jsem si ho oblíbila už na kroužku kreslení, kam jsem od malička chodila. Moc mě baví ta poctivost a pracnost, která tato technika vyžaduje.
V dnešní době počítačové grafiky a sitotisku je to o to vzácnější práce. Největší výzvou je pro mě to, abych docílila co nejdetailnějšího a nejjemnějšího reliéfu.
Každá linie listů, drobných kvítků a v neposlední řadě mé oblíbené tečky. Těmi výslednou matrici “stínuji”, aby byla rostlinka jako “živá”.