Bez černý
Pomalu nám začíná bezová sezóna, tak si o tomhle pozoruhodném keři něco řekněme.
Lidově se mu říká: bezinka, zebrový květ nebo psí bez.
Bez byl znám již od dob antických lékařů. Po staletí byl důležitou rostlinou při rituálech a duchovních obřadech. Bezové víno se tradičně pilo při slavnostním obřadu slunovratu. Květy se odjakživa používaly při nachlazení. Plody sloužily jako přírodní barvivo a tlející listy byly účinný prostředek proti hlodavcům a dobytčímu moru.
Naši předkové si bezu nesmírně vážili a vysazovali ho, aby zaháněl zlé duchy. Proto vzniklo pořekadlo: " Před heřmánkem smekni, před bezem klekni!”
Tento mohutný keř může dorůstat až do výšky 5 m.
Větve porůstá šedá, odlupující se kůra a bělavá dřeň uvnitř větví se nazývá "bezová duše".
Květy jsou bílé až žlutavé barvy, rostoucí ve velkém plochém okolíku s velmi silnou vůní.
Velké lichozpeřené listy mají spodní stranu šedé barvy a velmi lehce se lámou. Malé kulovité plody se v plné zralosti zbarvují do tmavě fialové barvy. Také povrch se mění z matné na lesklou.
Bez je rozšířen v Přední Asii a celé Evropě. Dnes se chová jako plevel, najdeme ho podel každé cesty, pole či louky.
Doba kvetení je od května do června. Plody dozrávají od srpna až do září.
K sběru jsou vhodné, jak květy, tak plody.
Květy se sbírají za slunného počasí před úplným rozvinutím. Lze sušit přirozeně - ve stínu, co nejrychleji a nebo uměle při teplotě do 40° C. Z čerstvých květů připravujeme tinkturu a různé sirupy.
Plody jsou v syrové stavu mírně jedovaté, ale tepelným opracováním se jedovaté látky ztrácí a lze je konzumovat. Dají se z nich vyrobit kompoty, víno, džem i šťáva, též se mohou sušit jako květy.
Květy obsahují silice, třísloviny, cholin a glykosidy (sambunigrin a rutin). Úspěšně bojují proti nachlazení - snižují horečku, podporují pocení, uklidňují. Čaj očišťuje krev, pomáhá při diabetu a problémech s očima (slzení, šedý a zelený zákal). Též působí protizánětlivě, močopudně a mírně projímavě. Zevně používaný spolu s břízou, ořešákem a kopřivou podporuje růst vlasů.
V plodech se nachází silice, karoteny, vitamín A a C, třísloviny, organické kyseliny a anthokyanová barviva. Používáme je při onemocněních nervového původu jako je migréna nebo zánět trojklaného nervu.
Listy skvěle slouží jako zábal na bolavé klouby, podle některých zdrojů působí i protirakovinně a kaše z listů "vytahuje" vodu z kolene.
Může být tedy dobrým duchem a ochráncem naší zahrady.